vidunas33333

header 

Projektai

ES PROJEKTO „GENIUS LOCI“ NAUJIENOS.
Projekto LOGO  EU Lithuania-Russia logo with flags and RU federation lt RGB
2021-11-30
 
20211013 162024 web
 
Vydūno suolelio apšvietimas sum Vyduno suolelis iš viršaus web

 

Šiuo metu Kintų Vydūno kultūros centras rengia techninę dokumentaciją kiemo erdvių atnaujinimui. Erdvių atnaujinimo metu bus pastatytas šviečiantis Vydūno arfos garsų apsuptas suolelis, instaliuotas takų ir pastatų akcentinis apšvietimas, takelis vedantis į muziejų nušvis vienu prasmingiausių Vydūno posakiu: "PATSAI SAU BŪK ŠVIESULIU".

Kiemo erdvių atnaujinimas atliekamas 2014-2020 m. Lietuvos-Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos ir Šilutės rajono savivaldybės lėšomis įgyvendinant projektą "„Genius Loci dialoge ir judėjime: erdvės kūrimas turizmo plėtrai“.

Projekto LOGO  EU Lithuania-Russia logo with flags and RU federation lt RGB

2021-10-15

Kintų Vydūno kultūros centras ruošiasi kiemo erdvių rekonstrukcijai. Nuo vasaros vidurio prasidėjo ES programos įgyvendinamo projekto „Genius Loci dialoge ir judėjime: erdvės kūrimas turizmo plėtrai“ informacinės sklaidos dalis. Pagrindiniai partneriai iš Rusijos Federacijos Kaliningrado srities sukūrė vieningą ištraukiamo reklaminio stendo maketą, išvertus į partnerių šalies kalbą, atspausdintas ir surado vietą prie įėjimo į Vydūno muziejaus ekspoziciją.

254973101 416947060159470 6698036554367868468 n

  

2021-10-05
 
Suolelis foto sueu ligotiipais

 

VYDŪNO SUOLELIS. Kintų Vydūno kultūros centras ruošiasi „Vydūno suolelio“ įrengimui. Dar 2018 m. Kintų Vydūno kultūros centras pradėjo vystyti muziejaus kiemo erdvių atvėrimo lankytojams idėją, kadangi šviesos, muzikalumo ir atraktyvių objektų įrengimas didina lankytojų trauką ypač tamsiuoju sezono laikotarpiu. Tuo tikslu buvo įsigytas dailininko Manto Maziliausko ir architekto Egidijaus Vidrinsko meninės instaliacijos projektas „Vydūno suolelis“ (žr. nuotrauką), kuris primena Vydūno muziejuje saugomą unikalų eksponatą, asmeninį rašytojo instrumentą - arfą. Šiuo metu yra ruošiamasi šio suolelio pirkimo procedūroms, o jo pristatymas visuomenei planuojamas 2022 metų pavasarį. Suolelio instaliacijai numatomas apšvietimas ir garso takelis, kad lankytojas užėjęs į suolelio erdvę galėtų klausyti Vydūno pamėgtų Mažosios Lietuvos dainų, tuo pačiu susipažinti su Mažosios Lietuvos etnokultūriniu ir tautosakiniu paveldu.

Projektas „Genius Loci dialoge ir judėjime: erdvės kūrimas turizmo plėtrai“. Projekto numeris - LT-RU-3-104. Projektas įgyvendinamas 2014-2020 Lietuvos – Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos ir projekto partnerių lėšomis.

Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik Kintų Vydūno kultūros centras ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį. 

2021-09-24

vyd ekspoz panoramine mazinta2

Projekto LOGO  EU Lithuania-Russia logo with flags and RU federation lt RGB

2021-08-02

Pradedamas gyvendinti tarptautinis ES programos projektas

2020-03-12 Nida Genius Loci company web

Partnerių vienintelis gyvas sustikimas Nidoje  paskutinė diena prieš pat karantiną ir uždarant sienas: Kaliningrado komanda (kairėje) ir Lietuvos partnerių komanda (dešinėje).

Kintų Vydūno kultūros centras kartu su partneriais (Neringos muziejais, „Katedros soboro“ muziejumi (Kaliningrado sritis, Rusijos federacija), Hermano Bracherto namų muziejumi, pradeda įgyvendinti projektą „Genius Loci – Regiono dvasia“. Šis tarptautinis projektas yra bendradarbiavimo projektas, apjungiantis keturių kultūros institucijų patirtį, kurios saugo ir puoselėja visame pasaulyje žinomų filosofo I. Kanto, Nobelio premijos laureato Th. Manno, skulptoriaus H. Bracherto ir rašytojo, filosofo Vydūno atminimą.  Projektas įgyvendinamas 2014-2020 Lietuvos – Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos ir projekto partnerių lėšomis.

Kintų Vydūno kultūros centras projekto metu numato įrengti Vydūno atminimo suolelį, šviesų ir garso instaliacijas muziejaus kiemelyje, įsigyti audio gido įrangą bei surengti šviesų festivalį.

Projekto numeris - LT-RU-3-104. Projekto trukmė – 2021-06-18 - 2022-12-17. Bendras projekto biudžetas  sudaro 398 940,94 eurus iš kurių 359 046,84 eurai yra 2014-2020 Lietuvos – Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšos. Vydūno kultūros centro projekto dalies biudžetas - 88,240  Eur.

STRAIPSNIS

Projekto LOGO  EU Lithuania-Russia logo with flags and RU federation lt RGB

2020-11-19
LTK Logotipas2 site logo
 
Baigtas 1-4 klasių mokinių piešinių konkursas ,,Milžino saga" ir išrinkti laimėtojai. 
Šiuo metu ruošiama knygelė, kurioje bus talpinami įdomiausi, originaliausi vaikų darbai ir pamario krašto legendos apie milžinus.
Eglės Gečaitės, 2 klasė  ir Beno Kasparavičiaus, 3 klasė  darbai
GečaitėsBenas Kasparavičius
Konkurso rezultatai:
Tarp 1 klasės mokinių I-a vieta atiteko Austėjai Jusytei, II-a - Jasminai Hijazi, III-ia -Danieliui Žukauskui ir Elijai Jonauskaitei, 2 klasės - l-a vieta Eglei Gečaitei ir Gytei Valiukevičiūtei, II-a -Saulei Bžeskutei, III-ia - Urtei Vyšniauskaitei, Danieliui Grikšui, Dainiui Pustovojui, 3 klasės - I-a vieta - Benui Kasparavičiui, II-a -Nedui Žemguliui, III-ia -Malek Anas Ahmad Hijazi, Kamilei Pustavojūtei, Benui Mačiulaičiui,4 klasės -I-a vieta - Eglei Retenytei, II-a - Ramintai Lukoševičiūtei, III-ia -Edvinui Dauskurtui.Organizatoriai sulaukė net 46-ių darbų. Mokiniai piešė tema: Pamario krašto milžinas. Dėkojame Kintų pagrindinės mokyklos pradinio ugdymo mokytojoms Astai Matvėjėvienei, Ilonai Papievienei, Irenai Šerkienei, Vidai Viršilienei už bendradarbiavimą.
Tai viena projekto ,,Milžino saga" veiklų.  Projekto rėmėjai LR Kultūros ministerijos Kultūros taryba ir Šilutės r. savivaldybė.
 

Šie metai Vydūno kultūros centro darbuotojams taip pat darbingi. Gautas finansavimas vasaros Emalio meno laboratorijai ,,Pamario ženklai 2020" (iš Kultūros tarybos - 8000 Eur, Šilutės r. savivaldybės-1000 Eur), kūrybinei ekspedicijai ,,Milžino saga" (iš Kultūros tarybos - 6000 Eur, Šilutės r. savivaldybės-1800 Eur), Europos paveldo savaitei ,, Mėlynojo ženklo pažinimo keliu" (iš KM Paveldo departamento - 1200 Eur, Šilutės r. savivaldybės - 630 Eur) 

KŪRYBINĖ EKSPEDICIJA ,,MILŽINO SAGA" 

Projekto tikslas - 

Minint Kintų vardo jubiliejų, atrasti, prisiminti Kintų krašto legendas, įprasminti ir veiklinti Kintų seniūnijos legendomis apipintas gamtos vietoves, įjungiant profesionalius Klaipėdos krašto dailės specialistus, gamtininkus, etnologus, kuo platesnį seniūnijos bendruomenės žmonių ratą, ypač šeimas, vaikus ir jaunimą, įtraukiant atvykstančius turistus iš Lietuvos ir užsienio, skatinant visus domėtis šio krašto paveldu, sudarant sąlygas meninei saviraiškai ir kūrybai, skatinant būti aktyviais vietos kultūros tradicijų ir paveldo puoselėjimo dalyviais, kultūrinio turizmo veiklų bendraautoriais.

 Veikla-

Virusas COVID-19 pakoregavo ir projektų vykdymo planus. Dalis renginių nukelta rudens laikotarpiui. Tačiau liepos mėn. įvyko pirmasis renginys - vasaros tapybos pleneras, kurio organizavimo tikslas - dailininko akimis pažvelgti  ir spalvomis, potėpiais išreikšti legendomis apipintas Kintų apylinkes.  Jame dalyvavo didelis kultūros, meno ir dailės mylėtojas Vytautas Gocentas

Gocentas

Keletas biografijos žinių apie plenero dalyvį: Vytautas A. Gocentas, gimė 1953 m. balandžio 23 d. Klaipėdoje, krikštytas Kretingoje, o konfirmuotas Šilutėje. Tėvai – teisininkas Jonas J. Gocentas (1897-1974) ir namų šeimininkė ir darbininkė Lėna/Elena Srūgytė-Gocentienė (1916-2004) kilę iš Gardamo ir Žemaičių Naumiesčio, Paprūsės evangelikai, palaidoti Ž. Naumiesčio evangelikų liuteronų kapinaitėse. Autorius 1960-1971 m. m. baigė Klaipėdos Vydūno ir I. Simonaitytės (tuomet – IV ir XV vidurines) mokyklas, 1976 m. – Vilniaus universitetą, greta ekonomisto diplomo įgydamas ir dailės būrelių vadovo pažymėjimą Estetinio lavinimo katedroje. Lankė tris dailės studijas: Klaipėdos kultūros rūmuose dailininko Vaclovo Rimkaus (1970-1971), Vilniaus universitete dailininko Kosto Dereškevičiaus (1972-1976) ir Profsąjungų rūmuose dailininko Rimanto Z. Bičiūno bei dailininko Vladimiro Nesterenkos (suaugusiųjų dailės studija “Paletė”, 1977-1994 m. m.)

            Apie plenerus Klaipėdos krašte, parodas Lietuvoje ir svetur. Nuo 2012 m. autorius dalyvauja tapybos pleneruose Rusnėje, Šilutėjė, Klaipėdoje, Kintuose.

Pleneras Kintuose. Kraštietis savaitę tapė Kintų peizažus – pamarys, valtys, senieji kintiškių trobesiai… Atrodo, kad norėta aplankyti visus gražiausius miestelio kampelius ir atminčiai apturėti jų vaizdus. Nuo padūmavusių iki “pakelta” palate tapytų darbų, kuriuose spalvos visa jėga skleidžiasi. Tris tapybos darbai po parodų keliaus į Kintų liuteronų parapiją ir bus “Donelaičio namų” galerijos pradžia – tuo labia džiaugėsi parapijos kunigas Mindaugas Žilinskis, kuris čia krikštijo vaikelius, kurių per penkerius metus tėvai ir krišto tėvai į jo aptarnaujamas parapija atnešė jau pirmąjį šimtą.

Plenero metu autorius sulaukė pagalbos ir patarimų – buvo atvykęs meninkas doc. Romanas Borisovas, filosofas prof. Helmutas Arnašius, o nuolatos globojo ir konsultavo Rita ir Romas Tarvydai, Vydūno kultūros centro vadovai ir pedagogai. 

 Plenerui baigiantis buvo galimybė aplankyti Mažosios Lietuvos patriarcho ir aušrininko, spaustuviniko Bitėnus, kur vyko “Muziejų kelio” atidarymas, o Centro direktorė R. Tarvydienė visus pakvietė aplankyti ir mąstytojo, rašytojo, pedagogo, chorvedžio ir visuomenės veikėjo Vydūno Kintus. Po to buvo galimybė apsilankyti Klaipėdoje ir pamatyti, išgirsti ir žavėtis kompozitoriaus Richardo Vagnerio opera “Skrajojantis olandas” – taip atsitinka tik kartą gyvenime, kad gimtajame mieste esi visur laukiamas ir kviečiamas, o spektaklio metu į “Lindenau&Co“ laivų statyklos elingą įplaukia vėtrų ir audrų blaškomas laivas... Gyvenimas ir opera turi daug sąsajų. Išgyvenimai pasilieka ilgiems metams. Autorius išvyko kupinas malonių prisiminimų. Išsivežė nemažai pradėtų ar jau užbaigtų darbų, kurie bus eksponuojami ir Vilniuje, ir Šilutėje, ir Rusnėje. Laukia nauji plenerai, naujos  kūrybinės svajonės. Vėl ir vėl norisi sugrįžti į tėvų kraštą, atverti etiudininko dėžę ir tapyti, pieši. Mokytis ir džiaugtis, atrasti ir pasidalinti.

P. S. Kelionės į plenerą rėmėjas – senelių namų „Sevilis“ (Vilnius) direktorė Eugenija Žvinienė. Autorius nuoširdžiai dėkojo už galimybę atvykti į puikiai organizuotą plenerą Kintuose.

Informaciją apie plenerą parengė Rita Tarvydienė ir  plenero bei parodos autorius Vytautas A. Gocentas

Rugsėjo mėn. organizuota rudens kūrybinė ekspedicija ir kūrybinės dirbtuvės,  kurioje dalyvavo 4 dailininkai iš Šilutės, Klaipėdos, Vilniaus. Gražiausias apylinkių vietas aplankę dailininkai du savaitgalius fotografavo, kūrė eskizus būsimiems darbams, tapė.

Plaikimas1 Plaukimas2

Plaukimas3.1 Plaukimas4.1

Žiemos kūrybinės dirbtuvės vyko neakivaizdžiai. Dalyviai kūrė darbus namų dirbtuvėse. Iš viso sukurta 26 darbai, kuriuose Kintų peizažas – pamarys, valtys, senieji kintiškių trobesiai, kelias, Krokų lanka, miškas skirtingu metų laiku. Dailininkų darbų pagrindu sumaketuota ir išleista 800 vnt. atvirukų, parengta kūrybinių darbų paroda.

Vidrinsko1

Žemaitkiemio-Sakūčių kelio alėja, Egidijaus Vidrinsko (Šilutė) piešinys

Nr. 1. Krokų Lankos. 2020 m.

 

Krokų lankos, Aurimas Anusas (Klaipėda), eskiziniai pieštukai, popierius

Liekis valtys

Prietemoje bemiegantys, Aurimas Liekis (Šilutė), akrilas, drobė

Rugsėjo-spalio mėn. organizuotos 6 išvykos su gidais sausumos ir vandens legendų bei gamtos keliais.  Aplankytos legendose apie milžinus minimos vietovės: Kintų miškas (Milžinas Kintas), Krokų lanka (milžiniškas jautis), Ventės Ragas (Ventės ir Liekų ragų milžinai), Kuršių marios ir Kuršių Nerija (Nida) (Milžinė Neringa) bei su jomis susiję Minijos kaimas, Rusnė. Vietovėse buvo pasakojamos legendos apie milžinus, pristatoma istorija,  buvo kalbama gyvųjų istorijų, gamtos objektų kilmės, išsaugojimo, turizmo temomis. Išvykose dalyvavo 57 skirtingo amžiaus Kintų bendruomenės žmonės-projekto veiklų dalyviai.  Kaupiamos idėjos kūrybos darbams, informacija protų mūšiui-viktorinai. 

Ventė1 Nida1

,,KĄ BYLOJA KINTŲ KRAŠTO VIETOVARDŽIAI", 2019 M.

LTK Logotipas2 site logo  

Pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Vydūno kultūros centro darbuotojai vasario 12 d. į Kintų pagrindinės mokyklos daugiafunkcio centro salę pakvietė 5-10 kl. mokinius, mokytojus, partnerius pasidžiaugti Vietovardžių metų darbais ir rezultatais, dar kartą pakalbėti apie esamus, nykstančius ir išnykusius vietovardžius.  Salėje  eksponuota vaikų literatūrinės kūrybos ir piešinių konkurso paroda ,,Vietovardžio legenda“, kurią sudaro 15 piešinių ir 16 legendų bei magnetukų koliažo paroda, kur pateikiama mokinių ir suaugusiųjų sukurti 58 magnetukai iš veltinio, žalvario, emalio, medžio, odos. Nuo vasario 21 d. abi parodas  bus galima pamatyti Vydūno kultūros centre. Mokiniai renginio metu atsakinėjo į mini viktorinos klausimus, pvz., ,,Kuri Kintų miestelio gatvė šiandien veda į  buvusį kaimelį, pavadinimu Žiaukai?“ Tokius ir panašius dalykus jie sužinojo projekto ,,Ką byloja Kintų krašto vietovardžiai“ veiklose.  Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė pristatė vaikų kūrybos rinktinę ,,Vietovardžio legenda“. Ji įteikta visiems rinktinės autoriams, konkurso laimėtojams. Piešinių konkurse I-ą vietą laimėjo Gustė Narbutaitė, II-ą – Ąžuolas Valčiukas.  Abu yra Šilutės meno mokyklos Kintų dailės skyriaus mokiniai, o juos ruošė dailės mokytojas metodininkas Aurimas Liekis. Literatūrinės kūrybos konkurso laimėtojais tapo Kintų pagrindinės mokyklos mokiniai: Lukas Kasparavičius, 9 klasės mok. -I-a vieta (už legendą ,,Vabalai“), Inelda Liekytė, 8 klasės mok. -II-a vieta (už legendą ,,Kuokštai“), Govinda Valčiukaitė, 10 klasės mok. – III-a vieta (už legendą ,,Ragaišiai“). Literatūrinės kūrybos konkurso klasių turus organizavo bei mokinius konsultavo lietuvių kalbos mokytoja Vilija Ašmonaitė (5-7 klasių) ir lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Nijolė Sodonienė (8-10 klasių), piešinių konkurso – dailės mokytoja Asta Matvėjėvienė. Renginio metu padėkos raštais, atminimo dovanėlėmis apdovanoti ir projekto partneriai – visi projekte dalyvavę Kintų pagrindinės mokyklos mokytojai bei Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo bibliotekininkės.

1Rinkt

27

12 Su Guste 26 25

32 30

31 Vakare

VAIKŲ KŪRYBOS RINKTINĖ ,,VIETOVARDŽIO LEGENDA"

Jau išleista projekto ,,Ką byloja Kintų krašto vietovardžiai" vaikų literatūrinės kūrybos ir piešinių konkurso darbų rinktinė. Šiuo metu Šilutės F.Bajoraičio bibliotekos Kintų filiale eksponuojama paroda ,,Vietovardžio legenda", kurią sudaro į rinktinę įtrauktos Kintų pagrindinės mokyklos 5-10 kl. mokinių sukurtos legendos ir piešiniai. Vasario mėn. Vydūno kultūros centre vyksiančioje parodoje, kurią papildys ir šio projekto metu sukurti magnetukai, rinktinė bus įteikta darbų (legendų ir piešinių) autoriams, jų mokytojams ir partneriams.

VIRSELIS-RINKTINE-2019 1

Šilutės r. F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filiale eksponuojama vaikų kūrybos konkurso paroda ,,Vietovardžio legenda"Lankytojams pristatoma konkurso būdu atrinktų 16 vaikų sukurtų legendų ir 15 piešinių.  Paroda veiks ir visą sausio mėn.  Plačiau http://www.vydunocentras.lt/parodos
VietL2
 
,,KĄ BYLOJA KINTŲ KRAŠTO VIETOVARDŽIAI"
Paskutinis projekto renginys įvyko gruodžio 14 d., kuriame muzikinę Jociškių dvaro istoriją pasakojo Kintų mėgėjų meno kolekyvai (šokių grupės ,,Kintai", ,,Kanarėlės", ,,Kaitra", vadovė A.Gužauskienė, moterų ans. ,,Nendra", vadovė L.Bušininkienė), Kintų pagrindinės mokyklos meninės raiškos kolekyvai (ansamblis,,Saidra" ir solistai, vadovė L.Bušininkienė, šokių grupė ,,Deima", vadovė A.Gužauskienė), Vilkyčių šokių grupė ,,Veiviržas" ( vadovė D.Genčiuvienė), Kintų atvira jaunimo grupė ir vedėjai P. Bakutis, T.Bartkus ir L.Jucys.  Renginio scenarijaus autorė  ir režisierė šokių kolektyvų vadovė Asta Gužauskienė.
Projekto akimirkos:
 Muzikinė Jociškių dvaro istorija. Istorijos pasakotojai  su dvaro šeimininkais -šokių kolektyvų vadove A.Gužauskiene ir šokių mokytoju, vadovu A.Mačėnu.

Jociskiai1

 Merginų šokių grupė ,,Kaitra"  ir Kintų pagrindinės mokyklos šokių grupė ,,Deima", vadovė A.Gužauskienė

 JociProj2 JocProj3

Suaugusiųjų šokių grupė ,,Kintai", vadovė A.Gužauskienė  ir moterų ansamblis ,,Nendra", vadovė L.Bušininkienė

JocProj4 JocProj5

Jociškių dvaro istorijos pasakotojai, vedėjai -T. Bartkus, P.Bakutis, L.Jucius ir Kintų pagrindinės mokyklos ansamblis ,,Saidra", vadovė L.Bušininkienė

ProjJoc1  ProjJoc2

2019-11-28

Vykdant projektą ,,Ką byloja Kintų krašto vietovardžiai", Kintų bendruomenė plačiau supažindinama su šio krašto istorija, tradicijomis. Edukacine pamoka pristatyta šiuo metu palėpėje eksponuojama piešinių paroda ,,Kryžiai".  Parodą  pristatė jos autorė, dailininkė iš Švėkšnos Irena Šarkuvienė. Pamokoje dalyvavo Šilutės pirmosios gimnazijos Kintų skyriaus III d ir IV dklasių mokiniai.  Plačiau http://www.vydunocentras.lt/parodos

Kryž3

2019-11-16

Vietovardžių pavadinimai iš žalvario.
Vykdant projektą, skirtą vietovardžių metams, Kintų pagrindinės mokyklos mokiniai praktinių studijų savaitės mokykloje metu kviečiami dalyvauti edukacinėse programose, kuriose kuria miniatiūras - magnetukus Kintų krašto vietovardžiams atminti. Lapkričio 15 d. 10 klasės mokiniai su technologijų mokytoju P.Viršilu, vadovaujant dailininkei iš Šilutės Darijai Šedienei bandė ,,prakalbinti" žalvarį. 10-tokai, pradžioje plačiau sužinoję apie žalvario technologijos subtilybes ir prisiminę Kintų seniūnijos teritorijoje esančius nykstančius ar išnykusius vietovardžius, pasirinkę savo arba išnykusių kaimų pavadinimus, susikaupė kūrybinei valandėlei: kūrė eskizus, piešė. Po to jau ėmėsi technologinių dalykų: šveitė žalvario ruošinį, piešė grafinius vaizdus ant jo, klijavo apsaugines juosteles. Edukacijos vadovė Darija stebėjo ir konsultavo jaunuosius meistrus. Kol žalvarinio plokštelės tapo magnetinėmis miniatiūromis reikėjo paplušėti iš peties. Rezultatas buvo puikus, o mokiniams ir mokytojui - netikėtas. 

Mžalv4.2

Mžalv3.1 Mžalv3.2

Mžalv5.1 Mžalv5.2

Mžalv3 Mžalv4

Mžalv5.3

 

Mžalv5 Mžalv6 

Mžalv7.3 Mžalv7.4 mŽALV

Mžalv7 

Mžalv8

Mžalv13 Mžalv14

2019-11-15

Vietovardžių pavadinimai iš odos
Rudens popietę susirinkusios kintiškės su dailininke iš Priekulės Jūrate Mierkiene Kintų seniūnijos vietovardžius įamžino magnetukuose iš odos.

Odos magn1 

Odos magn2

2019-10-05

PROJEKTAS ,,KĄ BYLOJA KINTŲ KRAŠTO VIETOVARDŽIAI"

2019 m. II pusmetį Vydūno kultūros centras vykdo projektą ,,Ką byloja Kintų krašto vietovardžiai", skirtą vietovardžių metams. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, kuri šiam projektui iš tolygios kultūros programos skyrė 5340 Eur. , Šilutės r. savivaldybė skyrė 534 Eur.

Projekto tikslas - minint vietovardžių metus, prisiminti ir įprasminti Kintų krašte (seniūnijoje) esamus ir išnykusius kaimus. Partneriai: Kintų pagrindinė mokykla, Asociacijos ,,Kintų bendruomenė", ,,Ventės-Šturmų bendruomenė", Šilutės F.Bajoraičio bibliotekos Kintų filialas ir kt.

Projekto veikla pradedama literatūrinės kūrybos, piešinių ir fotografijų konkursu. Konkurso nuostatai

Rugsėjo mėn. pabaigoje Kintų pagrindinėje mokykloje 5-10 klasių mokiniams muziejininkė Reda Cirtautienė papasakojo apie Kintų istoriją, išnykusius krašto kaimus, kultūrinės veiklos vadybininkė Asta Neimantienė pristatė projektą bei literatūrinės kūrybos, piešinių ir fotografijų konkursą, pakvietė visus aktyviai dalyvauti, lietuvių k. mokytojos Nijolė Sodonienė ir Vilija Ašmonaitė, dailės mokytoja Asta Matvėjėvienė, geografijos mokytojas Ramūnas Grikšas paaiškino konkurso sąlygas. Konkurse dalyvauja Kintų pagrindinės mokyklos 4-10 klasių mokiniai ir Šilutės vaikų meno mokyklos Kintų dailės skyriaus mokiniai. Artimiausia užduotis - išsiaiškinti, kada atsirado Kintai, kiek seniūnijoje yra kaimų dabar, kokių kaimų nebėra, ar seniai jie išnyko? Tiriamoji ir patyriminė veikla vyksta bibliotekoje, mokykloje, Vydūno kultūros centre. Mokiniai internete ieško informacijos patys, konsultuojasi su mokytojais, mokytojai veda užsiėmimus-pamokas.

2019-10-22

Taip gimsta miniatiūros-magnetukai Kintų krašto vietovardžiams atminti. 7-8 klasių mokiniai, padedami technologijų mokytojos Sonatos Rangienės kuria magnetukus iš veltinio. 

MagnVelt3 MagnVelt4 

MagnVelt5 MegnVelt6

Vydūno kultūros centro NVŠ būrelio emaliuotojai labai susikaupę, pats kūrybos įkarštis. Padedami dailininkės Aušros Mačiulaitienės kūria miniatiūras-magnetukus iš emalio.

MagnEm1 MagnEm2

MagnEm3 MagnEm4

MagnEm5 MagnEm6

,,KĄ BYLOJA KINTŲ KRAŠTO VIETOVARDŽIAI". Žygis po senuosius Kintus.

2019 m. II pusmetį Vydūno kultūros centras vykdo projektą ,,Ką byloja Kintų krašto vietovardžiai", skirtą vietovardžių metams. Projektą remia Kultūros taryba ir Šilutės r. savivaldybė. 
Spalio 23 d. 7 ir 8 klasių mokiniai, lydimi Kintų pagrindinės mokyklos geografijos mokytojo Ramūno Grikšo ir Vydūno kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkės Astos Neimantienės keliavo pagrindine Kintų gatve priešingomis kryptimis: 7 klasė - link pamario, 8 klasė - link buvusios pieninės. Žygio tikslas - atpažinti istorinius ženklus urbanistiniuose objektuose, peizažuose, nustatyti pokyčius. Naudodamiesi planšetiniu kompiuteriu, mobiliaisiais telefonais (internetinėje erdvėje buvo patalpintos senos, 20 amžiaus pradžios Kintų fotografijos), stabteldami prie pastatų, gatvelių, medžių, to laikmečio gyvenimo ,,liudininkų", matydami senas fotografijas ir dabartinį realų vaizdą, jaunieji tyrėjai bandė ne tik atpažinti, bet ir stebėti, palyginti, kaip per keletą šimtų metų pasikeitė Kintų gyvenvietė. Ne kiekvienas žino, o 7-tokai tikrai įsitikino, kad kelias, vedantis į pamarį pro ,,Prekybos centrą" - buvęs pagrindinis Žiaukų kaimo kelias. Kaimo, deja, jau nebėra. Tokių kaimų, kuriuose šiandien jau niekas nebegyvena ir žmonių atmintyje dar išlikę keli pavadinimai, Kintų apylinkėse yra apie dešimt, o gal ir, spėjama, dar daugiau. Tai Jociškiai, Klumbiai, Vepriai, Gaiciai, Ragaišiai, Kuokštai, Klaviškiai, Rupeikiai, Ropikai, minėti Žiaukai, Tulkaragas.  

8-tokai, pasukę keliuku į dešinę pro Kuršių kavinę, kurio dar prieš šimtmetį nebuvo nė žymės, nes plytėjo kapinės, praėjo ne vieną, daugiau, nei šimtą metų ,,minintį" molinį namuką, tokius, kokie buvo būdingi tradicinei Mažosios Lietuvos kaimo architektūrai. Tai paliudijo ir sutikta kintiškė I.Špancerienė, papasakojusi, jog vasarą sulaukusi 92-iejų metų viešnios iš Vokietijos, vaikystėje gyvenusios jos dabartiniame name, o prieš juos dar gyvenęs kunigas. Namas buvęs trumpesnis. Priekinė, mūrinė namo dalis pristatyta jau šiais laikais. A.Neimantienė papasakojo, koks gyvenimas viręs Kintuose tarpukario laikotarpiu, t.y. nuo 20 amžiaus pradžios iki vidurio. Grįžtant mokiniams buvo apie ką pakalbėti. Įžvalgesni, mokytojų patariami fotografavo jiems labiau patikusius, pasikeitusius ar įdomesnius objektus, vaizdus.    Kiekvieną dieną vaikštome tais pačiais keliais. Ar pastebime, kaip laikas ir įvykiai keičia žmonių gyvenimus, aplinką, vietoves? Neatsitiktinai, siekiant išsaugoti senųjų vietovardžių atminimą, 2019-ieji paskelbti vietovardžių metais.

 
Žyg3 Žyg5
 Žyg6 Žyg7 
Žyg9 Žyg10
Žyg8
                                                                             

Neformaliojo vaikų švietimo programa DEKORAVIMAS METALO EMALIU

Emalio galerijos dirtuvėse nuo sausio mėn. emalio technikos gudrybių mokosi Neformalaus vaikų švietimo (NVŠ) programos DEKORAVIMAS METALO EMALIU dalyviai. Šiuo metu juos moko centro dailininkė-juvelyrė  Inga Gludžinskienė. Į užsiėmimus atvyksta dvi vaikų ir jaunimo grupės. Iš viso 16 moksleivių, gyvenančių Kintų seniūnijoje. Jie jau gamino emalio suvenyrą-magnetuką, kompoziciją-koliažą, gamino papuošalus mamoms. 

3NVŠ

8NVŠ 7NVŠ

6NVŠ

11NVŠ 12NVŠ 14NVŠ

Dekoravimo metalo emaliu programa skiriama Kintų seniūnijos vaikams nuo 8  iki 19 metų amžiaus berniukams ir mergaitėms. Užsiėmimai vyksta Kintų Vydūno kultūros centro metalo meno dirbtuvėse (Emalio meno galerijoje) Kuršių g. 22, Kintuose. Kviečiami vaikai turintys polinkį dailės pomėgiams ir norintys save išbandyti dailiųjų amatų  profesijoje. Užsiėmimų metu vaikai susipažįsta su juvelyro – dizainerio specialybe. Programos dalyviams sudaroma galimybė dirbti prie juvelyro stalo metalo apdirbimo dirbtuvėse, išbandyti save, gaminant ir dekoruojant įvairius metalo gaminius. Vaikai išmoksta  dekoruoti emaliu puodelius, kitus buities daiktus, pasigaminti smulkius suvenyrus ir papuošalus sau ar dovanojimui, susipažįsta  su pagrindinėmis metalo formavimo savybėmis ir karštojo emalio meno technika.

Vaikų darbų fotografijos

deimute azuolas dziugas

deimante vaida vytenis

samanta augustee samanta1

Irish gambling website www.cbetting.co.uk Paddy Power super bonus.